قالب وبلاگ


نیلوفرانه
بسراغ من اگر می ایید...... 
نویسندگان
نظر سنجی
بنظر شما کدام یک از مطالب وبلاگ بهتر از سایر مطالب است؟
پیوندهای روزانه

ین فهرست نگاهی دارد به ریشه ۹ كلمه مرتبط با كامپیوتر. این عناصر لزوما لغت*شناسانه نیستند، اما بیشتر تلاش*هایی هستند برای پیدا كردن خالقان آنها یا اولین*باری كه در جهان كامپیوتر استفاده شدند. من سعی كرده*ام كلماتی را كه به اندازه كافی مرسوم هستند، گردهم بیاورم. بنابراین این فهرست تلفیقی از اصطلاحات تكنیكی و محاوره*ای است. اگر كلماتی هستند كه من جا انداخته*ام، یا فكر می*كنید كه در مورد اصطلاح خاصی اشتباه كرده*ام، نظرتان را بگویید. در این*جا بدون ترتیب خاصی به ریشه*واژه*های مصطلح در عالم كامپیوتر می*پردازم.

هات*میل/ گوگل
چون این دو كلمه بیش از آنكه اصطلاحی كامپیوتری باشند، شركت*های كامپیوتری هستند، تصمیم گرفته*ام كه دوتایشان را در كنار هم قرار دهم. هات*میل را به یاد دارید؟ یكی از اولین برنامه*های ایمیل كه به*طور گسترده در دسترس قرار گرفت. نام هات*میل به یكی از موسسان این شركت یعنی صابر باتیا برمی*گردد. وقتی كه او سعی می*كرد نامی برای سرویس جدیدش انتخاب كند، نهایتا به كلمه هات*میل رسید، چون حروف HTML را داشت كه زبان اساسی برای نوشتن صفحه*های وب است. درواقع نام سرویس در اصل HoTMaiL بود. ریشه گوگل واقعا اینقدر حیرت*آور نیست. این نام در واقع بلوفی بود در مورد اینكه این موتور جست*وجوی جدید چه اطلاعات زیادی را می*تواند نشان دهد و ارائه كند. گوگل در واقع املای غلط كلمه googol به معنای عدد یك و صد صفر در جلویش است. گوگل نسبت به كلمه بكراب كه نام سابقش بود، انتخاب بهتری به نظر می*رسد.

ویكی
شاید بدانید و شاید هم نه كه یك ویكی در اینترنت، گروهی از سایت*های به هم پیوسته است كه از كنش متقابل كاربر ساخته می*شود. ویكی*پدیا، متاپدیا و دایره*المعارف دراماتیكا همگی نمونه*های از الگوی «ویكی» هستند. ریشه نام ویكی هم خیلی ساده است. به زبان مردم هاوایی، ویكی ویكی به معنای «سریع» است. وارد كانینگهام، خالق اولین ویكی به این نتیجه رسید كه «ویكی» آنلاین، راهی آسان و سریع برای دسترسی به سایت*ها و اطلاعات است.

ویروس
یك ویروس كامپیوتری، بسیار شبیه یك ویروس بیولوژیكی است. هر دوی آنها، كد خود را در سیستم*های در حال كار وارد می*كنند تا سیستم را بهم بزنند و خودشان را بازتولید كنند. به لحاظ تئوری، كلمه ویروس به*عنوان یك اصطلاح كامپیوتری را اولین*بار فرد كوهن در سال ۱۹۸۴ در مقاله*اش «آزمایش*های ویروس*های كامپیوتری» به كار برد. اگرچه پیش از انتشار این مقاله، در دهه ۱۹۷۰ توسط دیوید جرولد، نویسنده داستان*های علمی- تخیلی استفاده شده بود؛ در داستان او یك برنامه كامپیوتری به نام ویروس وارد یك كامپیوتر می*شود و این برنامه ویرانگر سرانجام توسط برنامه*ای به نام آنتی*بادی نابود می*شود.


باگ (اشكال)
باگ شاید به*خاطر داستان جالبش، معروف*ترین كلمه باشد. وقتی كه گریس هوپرع یكی از پیشگامان برنامه*نویسی برای كامپیوتر داشت روی هاروارد مارك دوم (كامپیوتری الكترومكانیكی) كار می*كرد، هنگام ردیابی یك خرابی در كامپیوترش، متوجه می*شود و علتش شب*پره*ای بود كه روی دستگاه رله*گیر افتاده بود. شب*پره*ای را كه او پیدا كرد، می*توان در موزه اسمیتیونیون دید. همان*طور كه شاید بعضی از شما فكر می*كنید این اولین*بار نبود كه از كلمه باگ برای توضیح عملكرد نامناسب یك سیستم از این كلمه استفاده می*شد. برای مثال توماس ادیسون در دفترچه یادداشت*هایش از كلمه باگ استفاده كرده بود. اگرچه این هوپر بود كه این كلمه را به عالم كامپیوتر آورد.

پینگ
پینگ*ها كه بخشی از یك روش محبوب حمله گروه هكرها هستند، درواقع شیوه معمول حمله*های «انكار سرویس» یا همان DDoS هستند. اگرچه آنها اول با فرستادن یك پیام و محاسبه زمان رفت و برگشت آن، برای آزمایش در دسترس بودن یك هاست یا آی*پی مورد استفاده قرار می*گرفتند. همان*طور كه بعضی از خوانندگان باهوش ما توجه دارند، این مورد شباهت زیادی با عملكرد چنین كلمه ردیاب صوتی دارد. در ردیاب صوتی، پینگ صدای یك سیستم ردیاب صوتی در حال كار را تقلید می*كند و در واقع این الهام*بخش مایك موس در جریان ساختن پینگ*ها شد.


كوكی*ها
من این كلمه را به*خاطر ریشه*های مشكوك در اول فهرست آورده*ام. اول تعریفی از كوكی*های HTTP. كوكی*ها برای ذخیره اطلاعات كاربر و پخش این اطلاعات بین یك وب*سایت و یك مرورگر استفاده می*شوند. از كوكی برای تایید یك كاربر و مهیا كردن دسترسی آسان*تر به سایت*هایی كه با پسورد یا پیش*فرض*های مختلف كاربر است، استفاده می*شود. دلیل استفاده از كلمه كوكی به نظر می*رسد از مقایسه با بیسكوییت*های شانسی می*آید، دسرهای فست*فود*های ساده چینی كه در آن كاغذی با یك شانسی هست. برنامه*نویسان قدیم كامپیوتر باید تحت*تاثیر شباهت*های برنامه*ای كه از طریق كدش اطلاعات را ذخیره می*كند، با تحفه*هایی كه از درون بیسكوییت*های شانسی بیرون می*آید، قرار گرفته باشند.

بیت
یك بیت اساسی*ترین واحد محاسبه كامپیوتری است. وقتی كه اولین زبان*های كامپیوتر داشت گسترش پیدا می*كرد، دودویی به*عنوان ساده*ترین و تاثیرگذارترین زبان برای به كار انداختن كامپیوترها پدیدار شد. یك بیت، شكل مختصرشده كلمات «رقم دودویی» است. این اختصار به كلمه «بایت» هم مربوط می*شود كه به واحدهای چندگانه اطلاعات و بیشتر هشت بیتی مربوط می*شود.


فایروال (دیوار آتشین)
یك فایروال، ابزاری است كه شبكه*ها را از دسترسی بدون اجازه و دستكاری*ها محافظت می*كند. در زندگی واقعی، فایروال*ها ساختارهایی هستند كه برای جلوگیری از انتشار آتش*ها یا نیروهای مخرب مشابه ساخته می*شوند. در عالم كامپیوتر نیز فایروال*ها خیلی تفاوتی ندارند. اگرچه به جای آتش، فایروال*ها در عالم كامپیوتر در مقابل ویروس*ها، هكرها و كرم*ها ایستادگی می*كنند. كرم*ها شبیه ویروس*ها هستند، اما نیازی ندارند كه خودشان را به اطلاعات موجود ضمیمه كنند و بنابراین بسیار بیشتر مستعد انتشار در سراسر شبكه*ای از كامپیوترهاست درست مثل آتش.

اسپم
اسپم وحشتناك است. هم در شكل كامپیوتری*اش و هم در فرم صورتی لاستیكی*مانندش (كنسرو ژامبون). این دو كلمه بیش از آنچه فكرش را بكنید اشتراكاتی دارند. اسپم كامپیوتری برگرفته از یك كمدی از گروه كمدی مونتی*پیتون است كه در كافه*ای اجرا می*شد كه در دستور غذایی*اش ژامبون نقش اساسی داشت. در سبك كاری مونتی*پیتون، شخصیت*ها (شامل همسرایان وایكینگ*ها) ترانه*ای را می*خوانند كه تقریبا به*طور كامل عبارت است از كلمه اسپم. وقتی این طرح كمدی برای تبلیغ كنسرو ژامبون استفاده شد، این واژه به عالم كامپیوتر راه یافت كه به معنای ایمیل*ها و آگهی*های ناخواسته است. در دهه ۱۹۸۰، شركت*های آگهی آنلاین تلاش كردند این كلمه را به*عنوان مخفف «تبلیغات فروش و تجارت» جا بیندازند.

 
[ یکشنبه 27 شهریور 1390 ] [ 05:31 ب.ظ ] [ شهاب ش ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

رد پایت بر غزل هایم چه زیبا مانده است
از تو وعشقت برای من همینهامانده است
کوله بارت رابدقت بستی اما خوب من
خاطرات خوب تودرذهن من جامانده است
سهم من بودی و هستی از تمام زندگی
گرچه،سهم من فقط درخواب ورویامانده است
عابر پس کوچه های خلوت تنهایی ام
بی تو اینجا، کوچه هم تنهای تنها مانده است
آمدی گفتم خدایا ماندگارش کن ولی
گر چه رفتی باز فریاد خدایا مانده است
بی تو،شب انقدرتاریک است،گویاماندنیست
من،نمیدانم امیدی هم به فردا مانده است
می روی دریا به جزر ممتدی اما بدان
ساحلت در ارزوی مد دریا مانده است
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Online User
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید

ابزار وب

كد تقویم

ساخت كد صوتی آنلاین

كد تصویر تصادفی

دریافت كد بازی آنلاین تصادفی

تماس با ما
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic